Przeciwdziałanie przemocy domowej
Poprzez przemoc domową należy przez to rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej,w szczególności:
- narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
- naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,
- powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę,
- ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,
- istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej;
O przemocy możemy mówić wtedy, gdy zostaną spełnione 4 warunki:
- Jest to intencjonalne działanie lub zaniechanie działania
- Jedna osoba ma wyraźną przewagę nad drugą
- Działanie lub zaniechanie jednej osoby narusza prawa i dobra osobiste drugiej
- Osoba wobec której stosowana jest przemoc, doznaje cierpienia i szkód fizycznych i psychicznych
Przemoc domowa występuje w różnych formach, to nie tylko siniaki, bicie, szarpanie, popychanie. Oprócz przemocy fizycznej zalicza się do niej również m.in.
- Przemoc psychiczną – poniżanie, grożenie, wyśmiewanie, szantażowanie.
- Przemoc ekonomiczna – kradzież, uniemożliwienie podjęcia pracy zarobkowej, wydzielanie środków finansowych z majątku wspólnego.
- Przemoc seksualna – gwałt, wymuszanie pożycia seksualnego.
- Cyberprzemoc – naruszenie prywatności, podsłuchiwanie, nękanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Internetu.
- Zaniedbanie – niezapewnienie odpowiedniego ubioru, pożywienia, higieny; brak opieki medycznej i pomocy w chorobie.
Warto pamiętać, że doznanie przemoc nie jest nikomu przeznaczone. Żadna osoba nie powinna doświadczać takiego losu. Nigdy nie jest za późno aby otrzymać pomoc i zmienić swoje życie na bezpieczniejsze.
Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 o przeciwdziałaniu przemocy domowej (tj.Dz.U.2024.424 art.2 ust.2) przez osobę doznającą przemocy domowej należy także rozumieć małoletniego będącego świadkiem przemocy domowej wobec osób, o których mowa w ust. 1 pkt. 2 w/w ustawy.