Niebieskie Karty
„Niebieskie Karty” to procedura, której celem jest koordynacja pomocy i wymiana informacji pomiędzy przedstawicielami instytucji, zaangażowanymi w pomoc rodzinom dotkniętym problemem przemocy.
Podejmowanie interwencji w środowisku odbywa się na podstawie procedury „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby doznającej przemocy domowej ani osoby stosującej przemoc domową.
Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta” w przypadku powzięcia w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych podejrzenia stosowania przemocy wobec osób doznających przemocy domowej lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez świadka przemocy domowej.
Przez cały okres trwania procedury sytuacja rodzinna jest stale nadzorowana poprzez instytucje do tego uprawnione. Głównym celem „Niebieskiej Karty” jest zmniejszenie przemocy domowej i zapewnienie bezpieczeństwa dla osób pokrzywdzonych.
Procedurę „Niebieskie Karty”, mogą wszcząć:
- pracownik socjalny jednostki organizacyjnej pomocy społecznej;
- funkcjonariusz Policji;
- W sprawach żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową stosujących przemoc domową w skład grupy diagnostyczno-pomocowej wchodzi także żołnierz Żandarmerii Wojskowej;
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza gdy udział żołnierza Żandarmerii Wojskowej nie jest możliwy, w skład grupy diagnostyczno-pomocowej może wchodzić inna osoba wskazana przez przełożonego osoby stosującej przemoc domową lub jej przełożony;
- pracownik socjalny specjalistycznego ośrodka wsparcia dla osób doznających przemocy domowej;
- asystent rodziny;
- nauczyciel wychowawca będący wychowawcą klasy lub nauczyciel znający sytuację domową małoletniego;
- osoby wykonujące zawód medyczny, w tym lekarz, pielęgniarka, położna lub ratownik medyczny;
- przedstawiciel gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych;
- pedagog, psycholog lub terapeuta, będący przedstawicielami podmiotów, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej (tj.Dz.U.2024.424);
Przedstawiciel każdej z tych instytucji, po uzyskaniu informacji o przypadku przemocy w rodzinie, sprawdza sytuację i w razie potwierdzenia występowania przemocy uruchamia procedurę.
W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej podejrzenia przemocy można zgłosić u pracownika socjalnego.
Po wszczęciu procedury formularz „Niebieska Karta” przekazywany jest do Zespołu Interdyscyplinarnego z siedzibą w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wolbromiu.