Utworzenie Placówki Wsparcia Dziennego dla Seniorów z Gminy Wolbrom

CEL PROJEKTU: Proj. ma na celu zwiększenie dostępności do wysokiej jakości usł. społecznych (opiekuńczych) dla 20 osób (18K) niesamodzielnych, zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społ. z terenu gm. Wolbrom (woj. małopolskie) w okresie X.2020-IX.2023.
GRUPA DOCELOWA PROJEKTU: 20 osób (18K), będą to osoby niesamodzielne, 60+, z gm. Wolbrom (os. zagrożone ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym doświadczających wielokrotnego wykluczenia społecznego rozumianego jako wykluczenie z powodu więcej niż jednej z przesłanek)
GŁÓWNE ZADANIA, KTÓRE BĘDĄ REALIZOWANE W RAMACH PROJEKTU:
- Utworzenie Placówki Wsparcia Dziennego w Wolbromiu dla 20 osób,
- Bieżące funkcjonowanie Placówki Wsparcia Dziennego w Wolbromiu dla 20os
GŁÓWNE REZULTATY, KTÓRE DZIĘKI REALIZACJI PROJEKTU ZOSTANĄ OSIĄGNIĘTE:
- Liczba wspartych w programie miejsc świadczenia usług społecznych, istniejących po zakończeniu projektu – 20 miejsc
- Liczba utworzonych w programie miejsc świadczenia usług asystenckich i opiekuńczych istniejących po zakończeniu projektu – 20 miejsc
- Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które opuściły opiekę instytucjonalną na rzecz usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej w programie – 20 osób (18K)
Wartość projektu: 1 811 790,01 PLN
WAROŚĆ DOFINASOWANIA UE: 1 658 190,01 PLN
Zakres wsparcia udzielonego w projekcie:
RODZAJ I CHARAKTER WSPARCIA: Placówka będzie zapewniała organizację czasu wolnego, udział zajęciach terapeutycznych, podnoszących sprawność oraz aktywizujących do uczestnictwa w życiu codziennym: Uczestnicy będą mogli uczestniczyć w następujących zajęciach, które będą odbywały się w siedzibie placówki (rodzaj i charakter zajęć wynika z diagnozy potrzeb i preferencji uczestników):
- zajęcia z arterapii (manualne, plastyczne) 5h/tyg.
- zajęcia z terapii ruchowej 2h/tyg/gr (2gr po 10 os) łącznie: 4h/tyg.
- Warsztaty florystyczno-ogrodnicze (3h/mc)
- zajęcia z terapii kulinarnej (4h/mc)
- poradnictwo psychologiczne 2h/mc
- wieczorki taneczne/muzykoterapia (1wieczorek/mc)
Tematyka zajęć zostanie określona podczas pierwszych dni spotkań seniorów, biorąc pod uwagę potrzeby uczestników. Zajęcia będą prowadzone przez osoby posiadające adekwatne doświadczenie w realizacji podobnych tematycznie działań. Osoby te będą zatrudnione na podstawie um. zlecenie.
Ponadto organizowane będą wyjazdy:
- Wyjazd całodzienny (wyjazd na piknik do lasu z grzybobraniem)
- Wyjazd do teatru (20os. 1/rok)
- Wyjazdy do kina (20os. 2/rok)
- Wyjazdy na basen (20os. 1/rok)
oraz imprezy integracyjne i rekreacyjno-turystyczne takie jak:
- Dzień Seniora (listopad)
- Andrzejki Seniorów (listopad)
- Karnawał seniorów (I kwartał roku)
- piknik pokoleniowy (III kwartał roku)
- Wigilia Seniorów (grudzień)
- Wielkanoc Seniorów (I-II kwartał roku)
W ramach tej grupy usług placówka będzie realizowała potrzeby kulturalne uczestników, organizować obchody świąt, uroczystości okazjonalnych wynikające z tradycji i obyczajów, zapewniając uczestnikom udział w inicjatywach wzmacniających solidarność międzypokoleniową i integrację ze środowiskiem lokalnym.
Rodzaj i sposób świadczenia usług w placówce zapewniającej dzienną opiekę i aktywizację osób starszych uwzględniać będzie stan zdrowia, sprawność fizyczną i intelektualną oraz indywidualne potrzeby i możliwości uczestnika, a także prawa człowieka, w tym w szczególności prawo do godności, wolności, intymności i poczucia bezpieczeństwa.
Usługi świadczone w placówce to:
- usługi opiekuńczo–pielęgnacyjne
- usługi aktywizująco-usprawniające
- usługi wspomagające.
Seniorzy będą mieli zapewnione dwa posiłki dziennie w siedzibie, w tym co najmniej jeden ciepły. W razie potrzeby personel będzie pomagał przy spożywaniu jedzenia. Placówka będzie zapewniała również usługę dowozu uczestników do i z placówki.
W celu prawidłowej i efektywnej realizacji usług oferowanych w placówce zatrudniony zostanie odpowiedni personel merytoryczny:
- kierownik Placówki Wsparcia Dziennego (um. o pracę, 1 etat)/opiekun
- 2 opiekunów w Placówce Wsparcia Dziennego (um. o pracę, 2 etaty)/terapeuta zajęciowy/instruktor terapii zajęciowej ( jeden opiekun będzie miał uprawnienia do prowadzenia terapii zajęciowej)
- fizjoterapeuta (um. o pracę, 1/2 etatu)
- sprzątaczka (um. o pracę, 1/4 etatu)
Personel będzie dbał o wysoką jakość i skuteczność świadczonych usług, będzie kierować się zasadą dobra uczestników i ich rodzin, zasadą poszanowania godności uczestników i ich prawa do samostanowienia a także będzie współpracować z rodziną i instytucjami i organizacjami społecznymi w razie potrzeby. Wymiar zatrudnienia wynika z diagnozy i jest dostosowany do liczby, potrzeb i sprawności psychofizycznej uczestników placówki. Poziom zatrudnienia jest zgodny z wymaganiami zawartymi w załączniku nr 17 do Regulaminu. Dodatkowo zostanie zapewnione dodatkowe trzynaste wynagrodzenie zatrudnionych osób. Opis zadań pracowników w opisie kosztów.
Zaplanowane w zadaniu efekty realizacji są najkorzystniejsze przy określonych nakładach finansowych opisanych w budżecie projektu. Czas trwania zadania został racjonalnie zaplanowany aby nie podnosić kosztów stałych projektu.