O jednostce
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej /MOPS/ jest gminną jednostką organizacyjną, nie posiadającą osobowości prawnej, powołaną do realizacji zadań określonych w Ustawie o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r.
Zadania MOPS w zakresie pomocy społecznej obejmują w szczególności:
- tworzenie warunków organizacyjnych funkcjonowania pomocy społecznej na terenie Miasta i Gminy Wolbrom, w tym rozbudowę infrastruktury socjalnej
- analizę i ocenę zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia pomocy społecznej
- przyznawanie, wypłacanie i realizowanie przewidywanych Ustawą świadczeń
NADZÓR NAD DZIAŁALNOŚCIĄ MOPS SPRAWUJE BURMISTRZ MIASTA I GMINY WOLBROM
Ze świadczeń pomocy społecznej realizowanych przez MOPS Wolbrom mogą korzystać osoby zamieszkałe na terenie Miasta i Gminy Wolbrom .Osobom bezdomnym przebywającym na terenie Miasta i Gminy MOPS może udzielić stosownej pomocy ale gmina właściwa ze względu na ostatnie miejsce zameldowania na pobyt stały jest obowiązana do zwrotu wydatków poniesionych na udzielone świadczenie.
W postępowaniu w sprawie świadczeń z pomocy społecznej pracownicy MOPS kierują się przede wszystkim dobrem osób korzystających z pomocy społecznej i ochroną ich dóbr osobistych .W szczególności nie podaje się do wiadomości publicznej nazwisk osób korzystających z pomocy społecznej oraz rodzaju i zakresu przyznawanej pomocy . Dane osób ubiegających się i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej mogą być przetwarzane jedynie w zakresie niezbędnym do przyznawania i udzielania tych świadczeń.
Osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej są obowiązane do współdziałania w rozwiązywaniu ich trudnej sytuacji życiowej.
Brak współdziałania osoby lub rodziny z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu trudnej sytuacji życiowej, odmowa zawarcia kontraktu socjalnego, niedotrzymanie jego postanowień , nieuzasadniona odmowa podjęcia pracy przez osobę bezrobotną lub nieuzasadniona odmowa podjęcia leczenia odwykowego w zakładzie lecznictwa odwykowego przez osobę uzależnioną mogą stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia lub wstrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa , mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych , których nie są one w stanie pokonać wykorzystując własne uprawnienia , zasoby i możliwości . Potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione , jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej.
W PRZYPADKU STWIERDZONYCH PRZEZ PRACOWNIKA SOCJALNEGO DYSPROPORCJI MIĘDZY UDOKUMENTOWANĄ WYSOKOŚCIĄ DOCHODU A SYTUACJĄ MAJĄTKOWĄ OSOBY LUB RODZINY, WSKAZUJĄ, ŻE OSOBA TA LUB RODZINA JEST W STANIE PRZEZWYCIĘŻYĆ TRUDNĄ SYTUACJĘ ŻYCIOWĄ WYKORZYSTUJĄC WŁASNE ZASOBY MAJĄTKOWE, W SZCZEGÓLNOŚCI W PRZYPADKU POSIADANIA ZNACZNYCH ZASOBÓW FINANSOWYCH, WARTOŚCIOWYCH PRZEDMIOTÓW MAJĄTKOWYCH LUB NIERUCHOMOŚCI, MOŻNA ODMÓWIĆ PRZYZNANIA ŚWIADCZENIA.
Podstawy prawne określające zadnia Ośrodka:
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
- Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
- Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
- Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości
- Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska
- Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych
- Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym
- Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
- Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej
- Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
- Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej
- Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii
- Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych
- Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
- Ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów
- Ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny
- Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci
- Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin ,,Za życiem”
- Ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych
- Ustaw z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu
- Uchwała Rady Ministrów nr 140 z dnia 15.10.2018 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Posiłek w domu i szkole na lata 2019 -2023” (M.P. z 2018 r. Poz. 1007)
Uchwała Nr 264 Rady Ministrów z dnia 28.12.2022 r. zmieniająca uchwałę w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu „ Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019 -2023 (M.P. z 2022 poz 1287)